Йде завантаженя, зачекайте...

Як зорієнтуватися у якості психотерапевтичних послуг та знайти фахівця?

Психотерапія в Україні сьогодні стрімко розвивається. Посади психологів є при кожній медичній установі, в дитячих садках, школах та навіть вишах. Виникають приватні психологічні центри, відкриваються спеціалізовані консультації.

Події останнього часу, Майдан, анексія Криму та військові дії на Сході нашої країни спричинили стрімкий ріст тривожних та стресових розладів у населення і, як наслідок – зросла затребуваність фахівців, здатних працювати із людьми, які мають посттравматичну симптоматику.

На такий запит відгукнулися місцеві, а також закордонні інституції і приватні особи, які сприяють впровадженнюрізнихнавчальних програмта здійснюють підготовку психотерапевтів в сфері травмотерапії. І добра новина в цій ситуації – зростання кількості фахівців та постійне підвищення їхньої кваліфікації. Разом з тим, звичайній людині, яка б хотіла отримати психологічну допомогу, стає дуже не просто орієнтуватися у підходах, техніках та фахівцях.

Обираючи до кого звернутися за психологічною допомогою варто звертати увагу на два основні фактори: ефективність психотерапевтичного підходу та рівень кваліфікації самого фахівця.

Щодо першого, то перевагу варто надавати травмофокусованим підходам, чия ефективність перевірялася та була доведена в результаті наукових досліджень. Щодо другого, то вибір необхідно робити на користь психотерапевта з відповідною освітою та практичним досвідом.

Варто пам’ятати, що, на жаль, частина психотерапевтів, які працюють у різних клініках та реабілітаційних центрах не мають необхідної підготовки і їх допомога може бути не достатньо ефективною.

tablicya_yakosti.jpg (1.05 Mb)

Основним джерелом з якого ви можете отримати інформацію сьогодні – це інтернет. Звісно не усім сайтам можна довіряти, утім, до переліку джерел вартих довіри належать сайти провідних світових організацій та дослідницьких центрів, які висвітлюють питання психічного здоров’я та травми:

- Американська психологічна асоціація http://www.apa.org/;
- Австралійський центр посттравматичного психічного здоров’я http://phoenixaustralia.org/;
- Національний інститут здоров’я і якості медичної допомоги Великобританії http://www.nice.org.uk;
- Національний інститут психічного здоров’я США http://www.nimh.nih.gov;
- Управління психічного здоров’я ветеранів при міністерстві оборони США http://www.mentalhealth.va.gov;
- Оксфордський центр вивчення тривожних розладів та травми http://www.psy.ox.ac.uk/research/oxford-centre-for-anxiety-disorders-and-trauma;
- Центр вивчення тривоги та пов’язаних із нею розладів Бостонського університету http://www.bu.edu/card.

Докладну інформацію українською ви можете отримати на сайтах:
- Українського інститутукогнітивно-поведінкової психотерапії http://www.i-cbt.org.ua;
- Української асоціаціїкогнітивно-поведінкової терапії http://www.abctu.org;
- АсоціаціїEMDR в Україні http://www.emdr.com.ua;
- Асоціації фахівців з подолання наслідків психотравмуючих подій http://www.psyservice.org;
- Інституту психічного здоров’я Українського католицького університету http://www.ipz.ucu.edu.ua;
- Української спілки психотерапевтів http://www.usp.inf.ua

Вартим довіри інтернет-джерелом є Вікіпедія, оскільки всі її тексти відкриті широкому загалу та проходять фахову експертизу.
Окрім того, ви можете звернутися за інформацією до самих фахівців і вони, за вимогою, покажуть вам копії своїх дипломів та свідоцтв про фахову освіту. Щодо членства у фахових спільнотах, то ця інформація є відкритою і окрім відповідних свідоцтв підтверджується наявністю прізвища психотерапевта у реєстрах фахівців, які, як правило, виставляються на сайтах.

Стати у нагоді може і спеціалізована та довідкова література, зокрема у видавництві Інституту психічного здоров’я Українського Католицького Університету за останній час видано такі книжки українською:
- Мартіна Мюллер «Якщови пережили психотравмуючу подію» (є у вільному доступі на нашому сайті);
- Патрік Сміт, Етл Дирегров, Уільям Юле «Діти і війна: навчання технік зцілення» (є у вільному доступі на нашому сайті);
- Джон Брієр, Кетрін Скотт «Основи травмофокусованої психотерапії» (готується до друку в жовтні 2015 року).

Також у Видавництві Старого Лева вийшла українською мовою книга Джудіт Герман «Психологічна травма та шлях до видужання».

Нагадую, що основними психотерапевтичними підходами, рекомендованими провідними міжнародними організаціями є травмофокусованакогнітивно-поведінкова психотерапія, а також психотерапія методом десенсибілізації і репроцессінгу травматичної пам’яті за допомогою рухів очима (EMDR).

© Вікторія Горбунова
«    Квітень 2018    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30