Йде завантаженя, зачекайте...

Посттравматичний стресовий розлад

Що таке посттравматичний стресовий розлад?

Посттравматичний стресовий розлад (або ПТСР) – це поширена реакція на дуже стресові чи травматичні події. Багато різноманітних подій можуть призводити до ПТСР. Серед них: автомобільна аварія; стати жертвою зґвалтування або ж іншого злочину; фізичне або сексуальне насилля; переживання таких катастроф як повінь чи бомбардування; а також бути свідком чиєїсь смерті.

Для людей, які страждають від ПТСР, властиві три основні групи проблем чи симптомів :

1. Повторне переживання травми . Це може включати спогади, які видаються непідвладними контролю, нічні жахи, а також раптові й сильні спалахи переживань з минулого досвіду, які змушують людей почуватися так, ніби вони знову й знову проживають травматичну подію. Часто спогади повертаються, коли люди бачать або чують що-небудь, що нагадує їм про подію.
2. Уникнення . Люди з ПТСР намагаються не думати про те, що сталося, оскільки це сильно їх засмучує. Також вони тримаються осторонь від інших людей, місць, речей, які можуть оживити болісні спогади. Часто вони почуваються заціпенілими серед інших, або відстороненими від них. Дехто вдається до алкоголю чи наркотиків, щоб притамувати біль.
3. Ознаки фізичного стресу . Вони можуть проявлятися у вигляді проблем зі сном, постійному почутті роздратування чи гніву, труднощах зосередження уваги, та відчутті напруженості або ж настороженості.

Що спричиняє посттравматичний стресовий розлад?

Коли люди переживають травму, спогади того, що трапилось поєднуються в їхній свідомості з тим, що вони бачили, чули, нюхали, чи відчували в той момент. Згодом подібний образ, звук, запах чи інші відчуття можуть воскресити у пам’яті потік спогадів та емоцій.
Другою причиною повернення спогадів є потреба людей надати сенс тому, що трапилось. Травматичні події часто змушують людей піддавати сумніву ті поняття, в які вони колись вірили – наприклад, що світ є в цілому безпечний чи що погані речі ніколи не стануться з ними. Для того, щоб осмислити травму, про неї потрібно думати, але ж її обмірковування повертає назад спогади і почуття. Отож, люди намагаються не думати про це, і замість знаходження розуміння та спокою, вони часто зрештою опиняються між двох вогнів, пам’ятаючи про подію і намагаючись її забути.

Як розвивається посттравматичний стресовий розлад?

Більшість людей починають відчувати симптоми ПТСР невдовзі після травми. У близько половини з них симптоми проходять протягом трьох місяців; у інших – можуть тривати роками. У деяких людей ці симптоми не проявляються багато років після події.

Згідно світових стандартів надання допомоги особам з ПТСР (протоколи NICE - National Institute of Clinical Excelence)
основною форма допомоги дорослим рекомендовано травмофокусовану когнітивно-поведінкову терапію або ТФ-КПТ та психотерапію методом EMDR (Eye movement desensitization and reprocessing, укр. Десенсибілізація та переробка рухами очей).
Основна форма допомоги дітям – травмофокусована когнітивно-поведінкова терапія або ТФ-КПТ.

Якщо Ви підозрюєте, що у Вас чи у Вашої близької людини є ПТСР:
Зверніться по допомогу до фахівця охорони психічного здоров'я (психолога, психотерапевта чи психіатра);
Спілкуйтеся з рідними, близькими про подію, не соромтеся Ваших емоцій, почуттів, думок;
Поверніться до звиклого способу життя: займайтеся повсякденними справами;
Структуруйте та плануйте свій час та діяльність;
Поверніться до приємних та ресурсних для Вас справ;
Приєднайтеся до групи допомоги та підтримки для осіб із ПТСР.
«    Травень 2018    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31